Napište nám
na WhatsApp

O FIFPro

Fédération Internationale des Associations de Footballeurs Professionnels (česky - Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů), známá pod zkratkou FIFPro, je jediným globálním zástupcem profesionálních fotbalistů. Jedná se o celosvětovou organizaci zastupující 65 000 hráčů, mužů a žen, která sídlí v nizozemském Hoofddorpu a je nadřazena 65 národním hráčským uniím, včetně České asociace fotbalových hráčů.

Hlavní výhody členství ČAFH ve FIFPro

  • FIFPro je respektovaný partner na mezinárodní úrovni
  • zastoupení v rámci vyjednávání s FIFA, UEFA a dalšími významnými organizacemi
  • možnost spolupráce ČAFH s ostatními členskými národními asociacemi
  • podpora při prosazování zájmů členů ČAFH na národní úrovni
  • pomoc při řešení sporů hráčů s kluby
  • přístup členů ČAFH k projektům FIFPro

Hvězdy jako Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Harry Kane nebo Leonardo Bonucci si uvědomují důležitost sítě hráčských unií pod hlavičkou FIFPro a oceňují jejich práci

Hlavními hodnotami, které FIFPro navzdory četným individuálním zájmům subjektů v profesionálním fotbale vyznává, jsou rovnost a solidarita. Těchto cílů vedoucích ke zlepšení podmínek pro hráče po celém světě se snaží dosáhnout právě díky odhodlání a spolupráci svých členských asociací.

S principy, na jejichž základech FIFPro stojí, se ztotožňuje řada světoznámých fotbalových hráčů a hráček

Ke vzniku FIFPro došlu už 15. prosince 1965, kdy se zástupci francouzské, skotské, anglické, italské a nizozemské asociace hráčů setkali v Paříži s cílem založit federaci, která by chránila zájmy svých členů na mezinárodní úrovni, což by znamenalo silnější pozici na poli vyjednávání podmínek pro hráče. Myšlenka se ujala a FIFPro se rozrostla z evropské organizace do globální sítě a dnes je jedním z nejvýznamnějších hráčů ve fotbalovém prostředí co se týče jednání o těch nejdůležitějších otázkách.

Pro širokou veřejnost je FIFPro známá hlavně díky vyhlašování ankety FIFA FIFPro World XI, pořádání turnajů pro hráče bez angažmá a poskytování souhlasů ohledně osobnostních práv a použití jmen a podob skutečných hráčů ve fotbalových videohrách jako jsou slavné série FIFA a ProEvolution Soccer.

Hlavními otázkami, na které se ale FIFPro zaměřuje, jsou v tuto chvíli rozvoj a upevnění pozice ženského fotbalu, a především kolektivní smlouva zajištující hráčům rovné podmínky ve vztahu s kluby coby jejich zaměstnavateli napříč členskými zeměmi. FIFPro zároveň s FIFA, zástupci ligových soutěží a kluby vyjednává o změnách dalších mezinárodních fotbalových předpisů, spolupracuje s odborníky z lékařských oborů na řešení otázek spojených s úrazy hlavy, k nimž dochází během utkání, duševním zdravím nebo náročností zápasového kalendáře, a s cílem připravit hráče na život po fotbalové kariéře nabízí online vzdělávání a poradenství.

Další FIFPro videa:

Lionel Messi k náročnosti zápasového kalendáře: „Je stále těžší udržet se v kondici.“

Alisson Becker k náročnosti zápasového kalendáře: „Nemáme dostatek času na odpočinek.“

Luka Modrić k náročnosti zápasového kalendáře: „Hráče to vyčerpává.“

Giorgio Chiellini o svých zkušenostech se studiem a životě po fotbale: „Ve 35 letech je kariéra u konce, je důležité vědět, co bude hráč dělat dál.“

Osvětová kampaň FIFPro na téma úrazů hlavy, do které se zapojil i český brankář Petr Čech

Výkonný výbor FIFPro:

Prezident:
Philippe Piat (UNFP, Francie)

Viceprezidenti:
Geremi Njitap (Synafoc, Kamerun)
Francis Awaritefe (PFA, Austrálie)
Fernando Revilla (SAFAP, Peru)

Členové výboru:
David Aganzo (AFE, Španělsko)
Caroline Jönsson (Spelarforeningen, Švédsko)
Bobby Barnes (PFA, Anglie)
Louis Everard (VVCS, Nizozemsko)
Camila Garcia Perez (Anjuff, Chile)
Carlos Gonzales Puche (Acolfutpro, Kolumbie)
Mads Øland (Spillerforeningen, Dánsko)
Damiano Tommasi (AIC, Itálie)
Lucien Valloni (SAFP, Švýcarsko)