Napište nám
na WhatsApp

O asociaci

Česká asociace fotbalových hráčů (ČAFH) je spolek, který sdružuje fotbalisty působící v České republice na profesionální i amatérské úrovni a zabývá se ochranou jejich zájmů. Je členem mezinárodní asociace fotbalových hráčů FIFPro.

Historie

Impulsem k založení hráčské asociace byly předpisy mezinárodní fotbalové federace FIFA, které předpokládají existenci hráčských asociací v jednotlivých zemích. S návrhem přišla právnička Markéta Vochoska Haindlová za předsedou tehdejšího Českomoravského fotbalového svazu Ivanem Haškem a myšlenky se ujali hráči se zkušeností se zahraničními hráčskými odbory, mezi nimi Karel Poborský, Vladimír Šmicer, Horst Siegl či Pavel Horváth.

ČAFH vznikla na jaře roku 2011 za podpory tehdejšího ministra školství Josefa Dobeše. Předsedou asociace se stal Karel Poborský, místopředsedkyní Markéta VochoskaHaindlová, ambasadorem byl Pavel Nedvěd. Na podzim 2011 byla ČAFH přijata do světové hráčské asociace FIFPro a je tak jedinou hráčskou asociací v ČR, která se tímto titulem může pyšnit.

K 30. červnu 2013 oznámil rezignaci z důvodu pracovního vytížení v představenstvu klubu SK Dynamo České Budějovice předseda ČAFH Karel Poborský. Ve funkci jej nahradila dosavadní místopředsedkyně Markéta Vochoska Haindlová.

V rámci výkonného výboru došlo od původního složení k řadě dalších změn. V současné době výkonný výbor asociace tvoří předsedkyně Markéta Vochoska Haindlová, čestný předseda Vladimír Šmicer, bývalý profesionální fotbalista David Střihavka, brankář FK Teplice Jakub Diviš a Antonín Fantiš. Na činnosti asociace se navíc významnou měrou podílí sportovní ředitel Pavel Hašek, kterému jsou k dispozici aktivní fotbalisté a ambasadoři Jan Štohanzl nebo Antonín Fantiš.

Vedení asociace

Výkonný výbor ČAFH

Markéta Vochoska Haindlová

Předsedkyně výkonného výboru ČAFH

Své studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy dokončila v roce 2009 a po absolvování LL.M. programu na univerzitě v Curychu se stala přední odbornicí na sportovní právo v Evropě. Díky zkušenostem nabytým během studia a působení na pozici předsedkyně Odvolací a revizní komise Fotbalové asociace České republiky se podílela na založení ČAFH, kterou v současnosti vede.

Vladimír Šmicer

Čestný předseda ČAFH a člen Výkonného výboru ČAFH

Další ze zakladatelů ČAFH, český fotbalový internacionál a bývalý manažer České fotbalové reprezentace, kterému se podařilo skórovat na třech Mistrovstvích Evropy, přičemž na dvou z nich získal medaili, vítěz Ligy Mistrů 2004/2005, Poháru UEFA a Evropského Superpoháru 2000/2001 v dresu Liverpool FC, mistr Francie 1997/1998 s RC Lens a trojnásobný mistr ČR s pražskou Slavií.

David Střihavka

Člen Výkonného výboru ČAFH

Bývalý útočník, v současnosti trenér juniorky SK Slavia Praha a jeden z mála fotbalistů, kterému se podařilo v české lize vstřelit v jednom zápase čtyři góly. Kromě řady českých klubů okusil i angažmá v Anglii, Nizozemsku, Libanonu, Itálii a na Slovensku.

Jakub Diviš

Člen Výkonného výboru ČAFH

Profesionální fotbalový brankář, který jako dvacetiletý talent v létě 2006 nakoukl do kádru ligové Slavie, v jejímž dresu se objevil v poháru UEFA proti Ajaxu Amsterdam. V české lize hájil také branku Mladé Boleslavi odkud přestoupil do CSKA Sofia. Z Bulharska se ale v létě 2015 po krachu klubu opět vrátil do Mladé Boleslavi a o dva roky později se přesunul do Teplic, kde působí doposud.

Antonín Fantiš

Člen Výkonného výboru ČAFH

Fotbalový záložník a bývalý mládežnický reprezentant, od června 2019 hráč klubu FC Fastav Zlín. S fotbalem začínal v Praze, konkrétně v Bohemians Praha 1905. V létě 2008 přestoupil do 1. FK Příbram, kde si hned následující sezónu ve věku 16 let odbyl prvoligovou premiéru. Kromě zmíněných klubů působil ještě v Baníku Ostrava a v Jablonci.

Sportovní ředitel ČAFH

Pavel Hašek

Sportovní ředitel ČAFH

Stále ještě aktivní fotbalista, a mimo jiné také absolvent Právnické fakulty ZČU Plzeň, který má za sebou 14 sezón v profesionálních fotbalových soutěžích v ČR a na Slovensku a aktuálně obléká dres třetiligového klubu SK Zápy.

Aktivity

ČAFH nabízí svým členům poradenství v oblasti sportovního práva. Hráči mají možnost se na nás obrátit mj. při přestupech, uzavírání smluv, ale i v případě problémů s klubem nebo hráčským agentem a porušování povinností z jejich strany. Nabízíme našim členům veškerý právní servis od pouhé rady, přes kontrolu smluv až k zastupování v rámci arbitrážních řízení a jiných sporů.

Zaměřujeme se rovněž na oblast duševního zdraví sportovců, a to konkrétně v rámci projektu Čistá hlava, který byl spuštěn v roce 2019. Do kampaně se zapojila řada osobností ze sportovního prostředí, byla zřízena linka pomoci a v rámci spolupráce s odborníky z oblasti psychologie se snažíme sportovcům pomoci.

ČAFH dále organizuje pravidelné akce pro hráče bez smlouvy. První z nich byl tréninkový kemp a následný turnaj uskutečněný v srpnu 2013, od té doby pravidelně probíhají každoroční letní soustředění, na nichž mají hráči bez angažmá příležitost zaujmout manažery, agenty, navázat kontakty a zajistit si místo v novém klubu.

S členstvím je zároveň spojeno množství výhod na základě naší spolupráce s řadou partnerů. Ať už jde o sportovní vybavení nebo produkty a služby z různých oblastí od péče o tělo po občerstvení. Zaměřujeme se na tzv. kariéru po kariéře, kdy hráčům nabízíme pomoc se studiem nebo s rekvalifikačními kurzy.

Vedle výše popsané činnosti se asociace podílí také na dalších projektech podporujících fotbal ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a je aktivní na poli vyjednávání v rámci subjektů ve fotbalovém prostředí.

Z tohoto pohledu je důležitým projektem asociace tlak na úpravy hráčských smluv s kluby podle předpisů FIFA a UEFA. Zatímco v Čechách působí hráči jako živnostníci, v Evropě je standardem zaměstnanecký status fotbalových hráčů. V současnosti se uskutečňují díky regulím FIFA a UEFA alespoň částečné pokroky, které znamenají zavádění určitých standardů hráčské ochrany do smluv, které hráči podepisují. Situace se neustále zlepšuje, a i díky tlaku ze strany ČAFH jsou hráčům zaručeny rok od roku stále lepší a lepší podmínky.