Napište nám
na WhatsApp

O FIFPro

Fédération Internationale des Associations de Footballeurs Professionnels (česky - Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů), známá pod zkratkou FIFPro, je jediným globálním zástupcem profesionálních fotbalistů. Jedná se o celosvětovou organizaci zastupující 65 000 hráčů, můžů a žen, která sídlí v nizozemském Hoofddorpu a je nadřazena 65 národním hráčským uniím, včetně České asociace fotbalových hráčů.

Hlavní výhody členství ČAFH ve FIFPro

  • FIFPro je respektovaný partner na mezinárodní úrovni
  • zastoupení v rámci vyjednávání s FIFA, UEFA a dalšími významnými organizacemi
  • možnost spolupráce ČAFH s ostatními členskými národními asociacem
  • podpora při prosazování zájmů členů ČAFH na národní úrovni
  • pomoc při řešení sporů hráčů s kluby
  • přístup členů ČAFH k projektům FIFPro

Hvězdy jako Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Harry Kane nebo Leonardo Bonucci si uvědomují důležitost sítě hráčských unií pod hlavičkou FIFPro a oceňují jejich práci

Hlavními hodnotami, které FIFPro navzdory četným individuálním zájmům subjektů v profesionálním fotbale vyznává, jsou rovnost a solidarita. Těchto cílů vedoucích ke zlepšení podmínek pro hráče po celém světě se snaží dosáhnout právě díky odhodlání a spolupráci svých členských asociací.

S principy, na jejichž základech FIFPro stojí, se ztotožňuje řada světoznámých fotbalových hráčů a hráček

Ke vzniku FIFPro došlu už 15. prosince 1965, kdy se zástupci francouzské, skotské, anglické, italské a nizozemské asociace hráčů setkali v Paříži s cílem založit federaci, která by chránila zájmy svých členů na mezinárodní úrovni, což by znamenalo silnější pozici na poli vyjednávání podmínek pro hráče. Myšlenka se ujala a FIFPro se rozrostla z evropské organizace do globální sítě a dnes je jedním z nejvýznamnějších hráčů ve fotbalovém prostředí co se týče jednání o těch nejdůležitějších otázkách.

Pro širokou veřejnost je FIFPro známá hlavně díky vyhlašování ankety FIFA FIFPro World XI, pořádání turnajů pro hráče bez angažmá a poskytování souhlasů ohledně osobnostních práv a použití jmen a podob skutečných hráčů ve fotbalových videohrách jako jsou slavné série FIFA a ProEvolution Soccer.

Hlavními otázkami, na které se ale FIFPro zaměřuje, jsou v tuto chvíli rozvoj a upevnění pozice ženského fotbalu, a především kolektivní smlouva zajištující hráčům rovné podmínky ve vztahu s kluby coby jejich zaměstnavateli napříč členskými zeměmi. FIFPro zároveň s FIFA, zástupci ligových soutěží a kluby vyjednává o změnách dalších mezinárodních fotbalových předpisů, spolupracuje s odborníky z lékařských oborů na řešení otázek spojených s úrazy hlavy, k nimž dochází během utkání, duševním zdravím nebo náročností zápasového kalendáře, a s cílem připravit hráče na život po fotbalové kariéře nabízí online vzdělávání a poradenství.

Další FIFPro videa:

Lionel Messi k náročnosti zápasového kalendáře: „Je stále těžší udržet se v kondici.“

Alisson Becker k náročnosti zápasového kalendáře: „Nemáme dostatek času na odpočinek.“

Luka Modrić k náročnosti zápasového kalendáře: „Hráče to vyčerpává.“

Giorgio Chiellini o svých zkušenostech se studiem a životě po fotbale: „Ve 35 letech je kariéra u konce, je důležité vědět, co bude hráč dělat dál.“

Osvětová kampaň FIFPro na téma úrazů hlavy, do které se zapojil i český brankář Petr Čech

Výkonný výbor FIFPro:

Prezident:
Philippe Piat (UNFP, Francie)

Viceprezidenti:
Geremi Njitap (Synafoc, Kamerun)
Francis Awaritefe (PFA, Austrálie)
Fernando Revilla (SAFAP, Peru)

Členové Výboru:
David Aganzo (AFE, Španělsko)
Caroline Jönsson (Spelarforeningen, Švédsko)
Bobby Barnes (PFA, Anglie)
Louis Everard (VVCS, Nizozemsko)
Camila Garcia Perez (Anjuff, Chile)
Carlos Gonzales Puche (Acolfutpro, Kolumbie)